ساخت استخر با سنگ لاشه یکی از روشهای کم هزینه و به صرفه جهت ساخت استخر است . ساخت استخر با سنگ لاشه معمولا برای استخرهایی کاربرد دارد که جهت مصارف کشاورزی و آبیاری مزرعه به کار می روند . در مواردی هم می توانید از این استخرها برای شنا استفاده کنید اما این استخرها مطلقا جهت پرورش ماهی مناسب نمی باشند .

مراحل ساخت استخر با سنگ لاشه

  • انتخاب محل مناسب جهت ساخت استخر با سنگ لاشه

مکانی را انتخاب کنید که به اندازه کافی وسیع بوده و فاقد پستی و بلندی باشد . اگر فضا به اندازه کافی وسیع نباشد بعد از ساخت استخر، تردد در اطراف استخر دشوار می شود همچنین اگر فضا به اندازه کافی مسطح نباشد می توانید با کمک ابزار و ماشین آلات ناصافی ها را برطرف کنید .

حال که فضای مناسب را انتخاب کردید ، باید در مورد روکار یا توکار بودن استخر تصمیم گیری کنید . اگر هدف شما ساخت استخر با سنگ لاشه است ، بهتر است که سبک توکار را انتخاب کنید. چون استخرهایی که با سنگ لاشه ساخته می شوند نسبت به استخرهای مدرن دارای مقاومت کمتری هستند و بهتر است به صورت توکار پیاده سازی شوند.

  • تعیین شکل هندسی استخر

بعد از انتخاب بستر مناسب ، در صورتی که انتخاب شما استخر توکار است ،برای شروع باید شکل هندسی مناسبی برای استخر انتخاب کنید و زمین را بر اساس ابعاد شکل مورد نظر گود برداری کنید. اگر چه استخر های دایره ای شکل، دارای مقاومت بیشتری بوده و محبوب تر هستند، اگر که تمایل به ساخت استخر مستطیلی یا مربعی دارید ، کافیست زمین را به شکل مورد نظر گودبرداری کرده و در نهایت کف فضای مورد نظر را صاف و یکدست کنید .

  • انتخاب ابعاد سنگ لاشه

در این مرحله باید سنگ های ریز و درشت مناسب را انتخاب کنید تا به وسیله سیمان و ماسه آن ها را نصب کنید . سنگ های مسطح از سنگ های گرد بهتر هستند . سنگ های بزرگ تر را روی سطوح قرار دهید و برای پر کردن فضای بین سنگ های بزرگتر ، از سنگ ریزه ها استفاده کنید .

  • چیدن کف استخر

در این مرحله سنگ های ریز و درشت را به صورت ردیفی کف استخر بچینید و  بعد از چیدن هر لایه ،روی آن یک لایه ملات که با کمک ماسه ،سیمان و آب تهیه شده است بریزید. ملات را طوری بریزید که تمام شکاف های بین سنگ ها را بپوشاند . بعد از چیدن کف استخر ، به منظور زیر سازی بهتر کار، چند روزی صبر کنید تا سیمان و سنگ ها به خوبی مستحکم شود تا زمانی که دیواره ها را سنگ چینی می کنید ، سنگ های کف استخر کنده نشود و یا آسیب نبیند . بعد از محکم شدن کف دیواره ها را سنگ چینی کرده و ملات بریزید.

  • خشک شدن سیمان

بعد از سنگ چینی و سیمانکاری فضای استخر، چند روز صبر کنید تا سیمان مستحکم شود . بهتر است روزی یکبار فضای استخر را آبیاری کنید تا سیمان بهتر سفت شود و اگر شکافی مشاهده کردید آن را با دوغاب پر کنید .

  • عایق بندی کف استخر

بعد از اینکه استخر ساخته شد ،نوبت به عایق بندی استخر جهت جلوگیری از نشت آب به داخل زمین می رسد. بهترین عایق برای استخرهایی که با سنگ لاشه ساخته می شوند ، بتن مواد پلیمری  است . این نوع عایق چسبندگی بسیار بالایی دارند و مناسب ساخت استخر با سنگ لاشه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست