یکی از پرکاربردترین سنگهای ساختمانی که دارای تنوع بالایی در طرح و رنگ می باشد ، سنگ تراورتن است . این سنگ در ابعاد و طرح هاو بعضا در رنگ های مختلف در نماسازی ساختمان استفاده می شود . از نظر جلوه و زیبایی کار ، میتوان این سنگ را در دسته سنگ های پرکاربرد و پر طرفدار قرار داد.

سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن یکی از انواع سنگ های تزیینی به شمار می رود و از خانواده سنگ های آهکی است .سنگ‌های تراورتن از نظر طرح بندی به دو دسته تراورتن موج دار و تراورتن بی‌موج تقسیم می شوند . تنوع رنگ در این نوع سنگ نسبتا بالاست . این سنگ ها در اثر تغییرات آب و هوا بسیار مقاوم هستند . میتوان از سنگ های تراورتن در نمای داخلی و خارج ساختمان استفاده کرد . رنگ بندی سنگ های ساختمانی تراورتن عبارتند از سفید، کرم، قرمز، گردویی، شکلاتی، سیلور و لیمویی و …

تقسیم‌بندی سنگ ساختمانی

معمولا سنگ های ساختمانی را بر اساس رنگ ، جنس ، کاربرد ، طرح و … تقسیم بندی می کنند . یکی از مواردی که سنگ های ساختمانی را بر اساس آن تقسیم بندی می کنند ، طرح زمینه است.طرح های زمینه شامل دو دسته موج دار و بدون موج هستند . یکی از مولفه های سنجش در سنگ های مرمریت و تراورتن ، همین طرح زمینه است . این دو سنگ جز سنگ های طرحدار هستند و یکی از معیارهای انتخاب در این دو نوع سنگ طرح زمینه است .

تفاوت سنگ تراورتن موج دار و بی موج

 سنگ‌های ساختمانی طبیعی به سبب شرایط و نوع تشکیل ، دارای طرح‌ها و موج های طبیعی مختلفی بر روی سنگ هستند که گاها این طرح ها منظم است و گاهی هم به شکل نا منظم تشکیل شده اند.اگر نحوه برش سنگ به شکلی باشد که موج ها روی سطح سنگ مشهود باشند ، به آن سنگ موج دار گفته می شود و اگر نحوه برش به شکلی باشد که موج ها مشخص نباشد ، سنگ را بدون موج می نامند . اینکه چرا برش سنگ ها به شکل موج دار یا بی موج است ، به نظر برش دهنده و البته نیاز بازار و تقاضا بستگی بستگی دارد.

کاربرد سنگ تراورتن موج دار

مهم ترین ویژگی که ما را به انتخاب یک سنگ سوق می دهد ، باید ویژگی های مرتبط با مقاومت و استحکام سنگ باشد و رنگ و طرح در اولویت های بعد قرار گیرند . اما خصوصیتی که در سنگ تراورتن جالب توجه است ، وزن سبک و رنگ و ساب مناسب آن است . در مورد انتخاب طرح روی سنگ ، باید گفت که این انتخاب مرتبط با سلیقه سازنده است و اگر سازنده طرفدار نمای طرح دار باشد از سنگ های موج دار و طرح دار استفاده می کند . اما عمدتا در نمای اصلی ساختمان از طرح های موج دار استفاده می شود.

مزایای سنگ تراورتن

یکی از سنگ های پر کاربرد در نماسازی داخلی و خارجی ساختمان ،سنگ تراورتن است . بارزترین ویژگی این سنگ تخلل بالای آن است . خصوصیات برجسته دیگری هم وجود دارند که سنگ تراورتن را به انتخاب ویژه ای در نماسازی ساختمان تبدیل می کنند . از جمله این خصوصیات می توان به : نظافت آسان ، قیمت مناسب ، مقاومت بالا در برابر آب و هوا ، سطح صاف و براق  ، رنگبندی متنوع و ظاهر زیبا ، وزن کمتر نسبت به سنگ های دیگر و همینطور چسبندگی بالا اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست