کوبیک سنگی مقاوم و مستحکم و عموما از جنس گرانیت است که به عنوان قدیمی ترین سنگ به کار رفته در سنگ فرش ها شناخته می شود .از نظر تنوع رنگ دارای رنگ های مشکی سفید قرمز لیمویی و کرمی است . سنگ کوبیک از نظر جنس کار، به دو نوع کوبیک آذرین (گرانیت) و کوبیک پرفیری (لاشه سنگ ) تقسیم می شوند .

از سویی دیگر سنگ کوبیک به شکل مکعبی برش داده می شود که آن هم به دو دسته مکعبی منظم و مکعبی نامنظم تقسیم می شود.

  • سنگ کوبیک منظم به وسیله دستگاه فرز از 4 یا 6 طرف برش داده می شود.
  • سنگ کوبیک نا منظم بعد از استخراج، به وسیله بیل مکانیکی خرد می شود و در مرحله بعد به وسیله دستگاه به مکعب های کوچک تقسیم می شود .

ابعاد استاندارد سنگ کوبیک عبارتند از 10*10*10 یا 5*10*10 یا 3*10*10

1 تن سنگ کوبیک منظم میتواند 4 متر مربع فضا را پوشش دهد و 1 تن کوبیک نامنظم برای پوشش دهی 6 متر مکعب کافی است .اگر سنگ هایی که به کار میبرید در ابعاد یکسان انتخاب شوند ، استحکام و مقاومت بالاتری خواهند داشت .

کاربرد و موارد استفاده سنگ کوبیک

کوبیک سنگی مستحکم و مقاوم است و عموما در مکان های پرتردد کاربرد بیشتری دارد .سنگ های کوبیک عمدتا در سنگفرش مکان های عمومی  به کار می روند . از این رو جهت محوطه سازی پارک ها و پیاده رو ها مورد استفاده قرار می گیرند . در مواردی هم در فضای ویلا و همچنین اجرای سنگ بر روی دیوار کاربرد دارند . دیگر کاربردهای سنگ کوبیک عبارتند از :

  1. مکان های عمومی و پیاده رو ها
  2. اماکن تاریخی
  3. محوطه باغ ها و تالار ها
  4. در مناطق سردسیر
  5. سرعت گیر ها
  6. حواشی رودخانه ها

ویژگی های سنگ کوبیک

سطح سنگ کوبیک دارای شیار بوده و سطح بدون صیقلی دارد .اگر در سنگفرش استفاده شود ، در شرایط بارندگی مانع لیز خوردن می شود . از سویی دیگر مانع تجمع آب روی سطح مسطح سنگفرش می شود و آب از طریق شیارهای بین قطعات سنگ جذب می شود .

سنگ های کوبیک دارای طرح ها و رنگ های متنوع هستند و چون ضخامت زیادی دارند، با هزینه کم و بدون نیاز به زیر سازی و به سادگی اجرا می شوند . در شرایط مختلف مستحکم بوده و طول عمر بالایی دارند و امکان تعمیر محوطه سنگ فرش شده با کمترین هزینه فراهم می شود . نور و گرما را منعکس نمی کنند و سطح غیر صیقلی دارند که مانع لیز خوردن می شود و در نهایت قیمت بسیار مناسبی دارند.

معیارهای تعیین قیمت سنگ کوبیک

عوامل تعیین کننده قیمت سنگ کوبیک عبارتند از : نوع سنگ ، هزینه های استخراج و تولید سنگ ، نحوه برش ، ابعاد و ضخامت سنگ و در نهایت هزینه های حمل و نقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست