یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین سازه هایی که امروزه در دکوراسیون منازل به کار می رود ، شومینه است . شومینه ها به وسیله انواع سنگ ها و در سبک های مختلف ساخته می شوند .امروزه از شومینه ، دیگر به عنوان یک سیستم گرمایشی استفاده نمی شود بلکه عمدتا از آن به عنوان بخشی از دکوراسیون منزل استفاده می شود .اجرای شومینه با سنگ لاشه ،یکی از زیباترین روش های ساخت شومینه است که در سبک های کلاسیک و سنتی ساخته می شوند. این شومینه ها عمدتا به صورت دیواری و با مصالحی چون آجر و سنگ و چوب و شیشه ساخته می شوند .در ادامه به مواردی که در اجرای شومینه با سنگ لاشه دارای اهمیت ویژه ای است، اشاره می کنیم .

ویژگی شومینه های سنگی

شومینه های سنگی به دلیل ساختار و نوع ساخت و متریالی که در آن به کار می رود ، دارای استحکام و مقاومت بالایی است و با گذشت زمان و استفاده ، نیاز به بازسازی و تعمیر پیدا نمی کنند . نگهداری و حفظ نظافت شومینه سنگی ، بسیار آسان است و از سویی وجود سنگ های طبیعی و القا حس و انرژی طبیعت در منزل ، موجب ایجاد حس آرامش در محیط می شود .

تدابیر نگهداری شومینه سنگی

اگر میخواهید از مزایای وجود شومینه سنگی در منزل تان بهره مند شوید ، بهتر است تدابیری را که در جهت نگهداری و استحکام آن وجود دارند را به کار ببندید. اولین مورد اینکه بهتر است شومینه سنگی را ضد آب کنید . مورد دیگر اینکه از موادی که باعث سایش سنگ های شومینه می شوند استفاده نکنید . نظافت شومینه سنگی و فضای اطراف آن را رعایت کنید . اگر در بعضی از قسمتهای آن نشت یا حفره ای وجود دارد ، به سرعت آن را مرمت کنید .

از چه سنگ هایی در ساخت شومینه استفاده می شود ؟

شومینه های سنگی را می توانید به وسیله سنگ های طبیعی یا سنگ های مصنوعی بسازید . سنگ های مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با رزین و مواد افزودنی ساخته می شوند .از این رو نسبت به سنگ های طبیعی استحکام و مقاومت کمتری دارند و همانطور که می دانید از نظر جلوه و زیبایی نسبت به سنگ های طبیعی ظاهر مصنوعی و نا مانوسی دارند . اما از طرفی وزن کمتر و قیمت مناسب تری دارند . اگر فضای طبیعی و القا حس طبیعت برایتان اهمیت دارد ، بدانید که سنگ های مصنوعی این حس را در شما ایجاد نمی کنند .

اما اگر انتخاب شما استفاده از سنگ های طبیعی است ، انتخاب شما یکی از انواع سنگ های تراورتن ،گرانیت ، آهک ، آنتیک و مرمر خواهد بود . بنابراین بر اساس انتظارات و نیازهای خود و همچنین شرایط محیطی و ویژگی های سنگ ها، می توانید یکی از موارد گفته شده را انتخاب کنید .

  • اگر میخواهید که شومینه سنگی شما هم در فضای کلاسیک جلوه داشته باشد هم در فضای مدرن ، تراورتن انتخاب هوشمندانه ای است . رنگ بندی و تخلخل موجود در این سنگ ، تقریبا با هر فضایی هم خوانی دارد و در نهایت شما از انتخابتان راضی خواهید بود.
  • اگر ایجاد فضای مدرن و مجلل برایتان جذابیت بیشتری دارد ، سنگ گرانیت را انتخاب کنید . گرانیت جز سنگ های آذرین است و استفاده از رنگ های مشکی و خاکستری آن در تزیینات اطراف شومینه تحسین برانگیز خواهد بود .
  • اگرطرفدار سادگی هستید و  دکوراسیون مینیمال برای شما جذابیت بیشتری دارد ،سنگ آهکی سفید میتواند انتظارات شما را برآورده کند .البته این نوع سنگ دارای تنوع بالایی است که در فضاهای مدرن و کلاسیک از آن استفاده می شود .
  • یک شومینه سنگی با ظاهری  مجلل و چشمگیر ، با استفاده از سنگ های مرمر به سادگی ساخته می شود . اگر هزینه کار برایتان اهمیتی ندارد و صرفا فضای شیک و لاکچری مد نظرتان است ، مرمر این فضا را ایجاد خواهد کرد . از سویی به دلیل استحکام غیر قابل وصف سنگ مرمر ، این شومینه سالها زیبایی و دوام خود را حفظ خواهد نمود .
  • ترکیب هنرمندانه سنگ در کنار چرم و شیشه و خلق فضایی طبیعی و جذاب ، با انتخاب سنگ آنتیک میسر است .اگر تمایل دارید با کمک  چرم و شیشه  و سنگ ، یک شاهکار بصری خلق کنید ،سنگ آنتیک را انتخاب کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست