راه پله به عنوان یکی از پرتردد ترین بخش های ساختمان ، همواره در معرض رفت و آمد و سایش و ضربه قرار دارد . پس ، انتخاب سنگ مناسب و دارای استحکام و استقامت بالا برای این ناحیه یکی از دغدغه های معماران و طراحان ساختمان است . از سوی دیگر تاثیر انتخاب رنگ مناسب برای راه پله ، بر زیبایی فضای ساختمان مسئله ای انکار ناپذیر است .با پیمانکاری سنگ لاشه کاظمی همراه باشید تا اطلاعات لازم درباره نحوه اجرای راه پله با سنگ لاشه را در اختیارتان قرار دهیم .

ویژگی های سنگ راه پله

  • جذب آب

سنگی که برای راه پله انتخاب می شود ، باید دارای جذب آب پایین باشد تا در صورت ایجاد رطوبت در آن ناحیه ، دچار لک و تغییر رنگ نشود .

  • مقاومت بالا

برای جلوگیری از فرسایش زود هنگام پله ها ، خصوصا در مکان های پرتردد ، بهتر است از سنگ های با مقاومت بالا در فضای راه پله استفاده شود .

  • شکستگی و شکاف

در هنگام انتخاب سنگ جهت استفاده در فضای راه پله ، بهتر است از سنگهایی که دارای شکاف و شکستگی هستند ، همچنین از سنگ های آهکی که تراکم پایینی دارند، استفاده نکنید . زیرا این شکاف ها در اثر تردد بیشت رشده و به پله آسیب می زند

  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی و شوینده

از سنگ هایی در فضای راه پله استفاده کنید که در برابر مواد شوینده مقاوم باشد و در برابر مواد شیمیایی و شوینده تغییر رنگ ندهد.

انتخاب سنگ راه پله مناسب

هر یک از انواع سنگ های ساختمانی دارای ویژگی های خاص خود هستند و به همین سبب در بخشی از ساختمان که کارایی بهتری دارند ، از آنها استفاده می شود . مثلا سنگ هایی که در فضای راه پله مورد استفاده قرار می گیرند باید طبعا دارای مقاومت و استحکام بالایی باشند و از سویی از نظر رنگبندی به راه پله جلوه و زیبایی ببخشند . در ادامه برخی از سنگهای مناسب برای پیاده سازی در فضای راه پله را مورد بررسی دقیق تر قرار می دهیم

  • سنگ مرمریت

مرمریت به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در پیاده سازی فضای راه پله کاربرد دارد . ویژگی این سنگ تراکم بالای آن است که موجب ایجاد استحکام و مقاومت در آن ناحیه می شود . رنگبندی زیبا ، قیمت مناسب و استحکام و مقاومت بالا از ویژگی های برجسته سنگ مرمریت است که آن را به عنوان انتخابی مناسب درپیاده سازی فضای راه پله تبدیل می کند.

  • سنگ مرمر

انعطاف پذیری ،مقاومت بالا و زیبایی ، از بارزترین ویژگی های سنگ مرمر است که باعث محبوبیت این سنگ در میان سنگ های ساختمانی شده است .طول عمر این سنگ نسبتا بالا بوده و در برابر ضربه و سایش مقاومت بالایی دارد. ظاهر لوکس و زیبای سنگ مرمر یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن است.

  • سنگ گرانیت

گرانیت رایج ترین سنگ ساختمانی در نماسازی راه پله است . به طور قطع گرانیت یکی از سخت ترین سنگ های ساختمانی است و دارای بالاترین مقاومت در برابر ضربه و سایش است . ویژگی های منحصر به فرد و فوق العاده سنگ گرانیت ،آن را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها جهت استفاده به عنوان کفپوش و سنگفرش و … تبدیل کرده است .

ابعاد مناسب سنگ راه پله

حال که سنگ مورد نظرتان را انتخاب کردید ، نوبت به تعیین ابعاد سنگ میرسد . در حالت استاندارد عرض سنگ پله 35 سانتی متر است .البته در مواردی از عرض 40 و 45 هم استفاده میشود. باید دید که این سنگ در چه قسمتی به کار برده میشود . در مورد طول سنگ هم بسته به سلیقه و معماری ساختمان ، مقدار متغیر است .مثلا در ساختمان های بیش از دو طبقه ، طول سنگ پله 110 تا 120 سانتی متر است ؛ در حالیکه در مدارس و ادارات طول سنگ ها از 130 سانتی متر به  بالاست . یا اینکه در بخش پله های اضطرای ، طول سنگ ها باید حتما بیش از 120 سانتی متر باشد .یکی از معیاری های تعیین قیمت سنگ ابعاد آن است اگر ابعاد و خصوصا عرض کوچکتری داشته باشند قیمت پایین تری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست