سنگ لاشه سنگی است که بدون تغییر به همان صورت اخراج شده مورد استفاده قرار می گیرد و به علت شکل ظاهری نامنظمی که دارند، می‌توان از آن به عنوان سنگ تزئینی استفاده کرد. اما این سنگ  قابلیت بالایی جهت استفاده در ساخت دیوارها و ساخت پله‌ و غیره دارد. از این نمونه سنگ ساختمانی در کارخانه‌ها برای تولید پودر سنگ استفاده می‌کنند.

مشخصات کیفی سنگ‌ لاشه

سنگ‌ لاشه نباید لایه لایه باشد. سنگ لاشه‌ای را که انتخاب کرده اید، باید دارای سختی و مقاومت قابل قبولی باشد. وجود شکاف و درز در این سنگ نشان از عدم مقاومت و استحکام پایین آن می‌باشد. به عنوان مثال  سنگ‌های آهکی مارنی دارای میزان مقاومت کمی هستند و به سادگی برش خورده و صیقل داده می‌شوند. این نوع سنگ در مقابل سنگ‌های آهکی خالص از مقاومت کمتری برخوردار هستند.

یکی دیگر از مشخصات کیفی این سنگ بدون شکاف و درز بودن آن است، که نشانی بر کیفیت این سنگ خواهد بود.شرایط استخراج این سنگ باید رو باز باشد و به آسانی و بدون باطله صورت گیرد.

نحوه استخراج سنگ لاشه

این سنگ حاصل عمل انفجار در معدن سنگ است.  در واقع، پس از خرد شدن سنگ‌ها در معدن به قطعات کوچکتر، این سنگ به دست می‌آید. به همین دلیل شکل خاص و سطح مشخصی ندارد.

از آنجا که در زمان انفجار، موقع شکسته شدن سنگ‌های بزرگ تر، تکه‌های لاشه دارای گوشه و لبه‌های تیز می‌شوند برای استفاده از این سنگ حتما باید گوشه و زوایای تیز آن ساییده شود، در غیر این صورت مجاز به استفاده از آن نخواهید بود.

از سنگ‌های لاشه که ابعاد آن‌ها کمتر از ۱۵ سانتیمتر باشد، به عنوان پرکننده در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنند.  این سنگ ها دیگر نیازی به ساب زدن ندارند.

انواع سنگ‌های لاشه

تقسیم بندی انواع سنگ لاشه  بر مبنای منبع اولیه تولید آنها و نحوه استخراج  آنها تعیین می شود :

 • سنگ لاشه تراورتن

سنگ هایی که منشاء کلسیم‌ کربنات داشته باشند، به عنوان سنگ لاشه تراورتن شناخته می‌شوند. کاربرد عمده این نمونه سنگ در صنایع هنری، مجسمه سازی و کاربرد در تولید موزاییک و انواع سنگ‌های مصنوعی است.

 • سنگ لاشه ورقه ای

مورد دیگر سنگ ورقه‌ای است ؛ استخراج این سنگ از بافت کوه و مناطق طبیعی انجام می‌گیرد. دلیل نام گذاری آن استخراج این نمونه از سنگ‌ به صورت ورقه ورقه می‌باشد . سنگ ورقه ای  به علت ساختار طبیعی و محکمی که دارد در ساخت و سازهای گوناگونی  استفاده میشود. سنگ‌هایی که ورقه‌ای هستند از لحاظ اقتصادی برای سازندگان مقرون به صرفه‌تر خواهند بود.

 • سنگ لاشه قواره

اگر سنگ لاشه را به وسیله تیشه در کارگاه ها شکل بدهند و آن را منظم کنند  ، تبدیل به سنگ لاشه قواره می شود . موارد کاربرد آن عبارتند از :

 • در راه پله ها و پی ساختمان
 • به عنوان کفپوش
 • در دیوارچینی ساختمان

 تفاوت سنگ لاشه و سنگ مالون

سنگ‌های لاشه سنگی نتراشیده هستند ولی مالون یک نمونه سنگ تراشیده و چکش خوار است و یکی از انواع سنگ آنتیک محسوب می‌شود. هر دو سنگ لاشه و مالون را به عنوان سنگ‌های ابعادی، در کارهای عمرانی به کار می‌برند. هر چه میزان مقاومت فشاری و استحکام این دو سنگ در برابر عوامل طبیعی بیشتر باشد، طبیعتاً کاربرد آن‌ها در فعالیت‌های مختلف ساختمان سازی بیشتر خواهد شد.

کاربرد سنگ لاشه

 • در انواع پل‌های سنگی
 • در ابنیه‌های ساختمانی
 • در ساخت سد
 • در ساخت دیوار و پی‌های لازم در ساختمان
 • تشکیل و ساخت در پودر سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست